Čo sa udialo v roku 2019?

Tento rok bol pre akcie silným rokom, keď akciový trh podporilo najmä znižovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk. S blížiacim sa koncom roka predstavujeme krátku rekapituláciu toho, čo sa v jeho priebehu udialo.

Január

 • Juan Guaidó si po sporných minuloročných voľbách prisvojil titul prezidenta Venezuely. Vláda Spojených štátov spolu s vládami naprieč Európou a Južnou Amerikou sa postavili za jeho snahu prebudovať túto rozvrátenú ekonomiku. Prečo je Venezuela taká dôležitá? Táto juhoamerická krajina totiž disponuje rozsiahlymi zásobami ropy, stále však dodáva len 1 % svetovej spotreby tejto suroviny. Ak sa Venezuela opäť postaví na vlastné nohy, mohla by sa pridať k Saudskej Arábii, Rusku a USA ako kľúčový hráč na ropnom trhu.

Február

 • Zápis z posledného zasadnutia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) ukázal, že väčšina guvernérov je so svojim doterajším „trpezlivým prístupom “spokojná. To znamená, že mienia americké úrokové sadzby ponechať určitú dobu stabilné. Riziká pre ekonomický rast tak prichádzajú najmä zo zámoria. Ide predovšetkým o obchodné spory s Čínou a taktiež brexit. Finančné trhy vo februári pokračovali vo svojom odraze od decembrového dna. Na pozadí zároveň pokračuje debata, či sa americké úrokové sadzby nachádzajú už na svojom vrchole, alebo či si dal Fed len prestávku, aby nabral dych k ich ďalšiemu zvýšeniu.

Marec

 • Čínska vláda oznámila, že tohtoročný rast tamojšieho HDP sa bude pohybovať nižšie, niekde medzi 6 a 6,5 %. Aj po miernom znížení vyzerá hospodársky výhľad skvelo v porovnaní s väčšinou rozvinutých ekonomík, z ktorých sa niektoré potýkajú s hroziacou hospodárskou recesiou. V prípade Číny však ide o najpomalší rast za posledné tri dekády. Nové stimuly v podobe daňových škrtov a investičných reforiem podporili čínske akcie, ktoré sa prudko odrazili od minuloročného dna. Na svoje vyriešenie stále čaká obchodná vojna so Spojenými štátmi, nehovoriac o Damoklovom meči v podobe masívneho čínskeho zadlženia.

Apríl

 • Americký akciový trh vystúpil späť na hodnoty dosiahnuté v priebehu minulej jesene. Oproti situácii, kedy si akcie cez Štedrý deň siahli na dno, ide o dramatickú zmenu. Čo sa však zmenilo? Podporu býčiemu pohľadu na akcie poskytol najmä Americký Federálny rezervný systém (Fed). Namiesto pôvodne plánovaného pokračovania vo zvyšovaní úrokových sadzieb teraz trhy veria, že ďalším krokom Fedu môže byť aj ich zníženie. Práve to je typ podpory, ktorý ženie akcie nahor.

Máj

 • Čínska spoločnosť Huawei sa stala najvýraznejšou obeťou prebiehajúcej obchodnej vojny. Spojené štáty najprv telekomunikačného giganta vyradili z kontraktov týkajúcich sa technológie 5G. Teraz však dostala spoločnosť nálepku „zakázanej entity“, čo jej zabraňuje pokračovať v spolupráci s americkými firmami. Google zamedzil čínskej spoločnosti prístup k svojmu operačnému systému Android. To vlastníkom telefónov od Huawei znemožňuje využívať aplikácie ako sú YouTube alebo Gmail. Mobilní operátori vo Veľkej Británii a v Japonsku navyše zastavili predaj telefónov z produkcie čínskeho giganta vo svojich predajniach. Blokovanie plánov spoločnosti na vývoj vlastných komponentov zo strany výrobcov čipov z Huawei robí zraniteľný cieľ.

Jún

 • Cena zlata je na vzostupe. Žltý kov v dosiahol v júni šesťročné maximum. Čo vyvolalo tento náhly záujem? Nie je neobvyklé, že cena zlata rastie, keď je očakávané znižovanie úrokových sadzieb. Zlato je vzácne, ale s jeho vlastníctvom nie je spojený žiadny výnos a jeho uskladnenie si vyžaduje dodatočné náklady. Vo chvíli, kedy sa vo svete nachádzajú záporne úročené vládne dlhopisy v hodnote 12,5 bilióna dolárov to však prestáva byť problém. Naviac vo chvíli, kedy sa trhy pohybujú na svojich rekordných hodnotách, sa lákadlu bezpečného prístavu len ťažko odoláva.

Júl

 • Americký Federálny rezervný systém (Fed) po prvýkrát od roku 2008 znížil úrokové sadzby. Išlo o zníženie len o štvrť percentuálneho bodu, a pre tento rok neprišiel ani prísľub ich ďalšieho poklesu. Trhy pred oznámením týchto správ výrazne rástli kvôli očakávaniu agresívnejšieho uvoľnenia menovej politiky Fedu, a aj preto predstavovali tieto správy sklamanie. To ukazuje vývoj akciového indexu S&P500, ktorý dosiahol rekordné výšky, keď prelomil hranicu 3000 bodov. V dôsledku trpezlivosti Fedu sa však opäť pod túto hranicu vrátil. Trhy sa obzerajú po ďalšom znižovaní úrokov inde, napríklad u Európskej centrálnej banky (ECB).

August

 • Zo zhonu okolo obchodnej vojny sa zrodil strach o globálny ekonomický rast. Finančné trhy boli svedkami úteku investorov do bezpečných prístavov. Zlato dosahuje najlepšie výsledky za posledných osem rokov. Najväčším príbehom boli preteky o nákup vládnych dlhopisov. Pri raste ceny dlhopisov dochádza k poklesu ich výnosu. Tento efekt bol taký prudký, že výnosy vládnych dlhopisov v hodnote 15 biliónov amerických dolárov boli stlačené pod nulovú hranicu. V týchto zvláštnych časoch sa zdá byť istota negatívneho výnosu prijateľnou cenou za bezpečie.

September

 • Spoločnosť Apple uviedla na trh s veľkou slávou svoj nový model iPhonu, cenovka však zostala rovnaká ako na jeho predchodcovi. Technologický gigant tak možno dosiahol s cenami svojich telefónov a tabletov strop. A to je aj dôvod, prečo sa Apple obzerá po alternatívnych zdrojoch príjmov. Jeho pozornosť sa bude postupne upierať smerom k službám ako sú hudba, hry a po novom uvedená streamovacia služba Apple TV+. To pomôže udržať užívateľov starších iPhonov v „jablkovom ekosystéme“ a naďalej sa tak budú podieľať na generovaní tržieb. Bude však TV+ schopná s 4,99 dolármi za mesiac schopná ospravedlniť trhovú hodnotu presahujúcu bilión amerických dolárov?

Október

 • Brexitová sága stále nedosiahla svoje rozuzlenie. Predseda britskej vlády Boris Johnson síce získal podporu pre svoj návrh dohody na vystúpenie, parlament však vzápätí odmietol schváliť premiérovu zrýchlenú agendu, ktorá mala za cieľ vyviesť Veľkú Britániu z EÚ do konca októbra. Vládne záležitosti boli zatiaľ pozastavené po tom, čo premiér zameral svoju pozornosť na predčasné voľby, ku ktorým dôjde ešte pred Vianocami. Aby Európska únia nenechala Veľkú Britániu samovoľne opustiť spoločný blok bez dohody, poskytla ďalšie trojmesačné predĺženie lehoty pre schválenie dohody, ktorá vyprší najneskôr do 31. januára 2020. Finančným trhom sa uľavilo, keď bola zažehnaná vidina divokého halloweenskeho brexitu. Britská libra zaznamenala krátku rally, skoro jej však došla para v dôsledku naďalej pretrvávajúcej neistoty.

November

 • Čínska spoločnosti Alibaba, ktorá je gigantom na poli internetového obchodu a online platieb, získala na burze v tohtoročnom najväčšom prvotnom úpise akcií viac ako 11 miliárd dolárov. Kód Alibaby na Hong Kongskej burze je 9988, čo v čínskej kultúre predstavuje šťastné číslo. Dopyt bol vysoký a cena akcie vzrástla po otvorení o 6 %. Pre Hong Kong v ťažkých časoch tento ázijský finančný uzol naďalej ukazuje, že je stále otvorený obchodu. Navyše sa zdá, že Hong Kong dokonca v objeme získaných prostriedkov v tomto roku prekoná americký NASDAQ.

December

 • S blížiacim sa koncom roku 2019 trhmi opäť začínajú hýbať známe témy. Tými hlavnými sú americko-čínska obchodná vojna, veľké technologické spoločnosti a toľkokrát odložený brexit. Navyše sa zdá, že prichádzajúci rok nebude príliš iný. Zrejme budú pribúdať ďalšie spory ohľadom obchodu, brexitu s dohodou či bez nej a pravdepodobne aj následného vyjednávania obchodných podmienok medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Nedá sa zabudnúť ani na prezidentské voľby v Spojených štátoch. Len čas však ukáže, ako sa tieto udalosti vyvinú a aká bude reakcia trhov.

  Než sa tak stane, prajeme všetkým našim čitateľom šťastný a úspešný rok 2020.

Vaša AXAStiahnuť originál tlačovej správy v PDF

Vitajte v investičnej spoločnosti AXA | 02 2929 2929 | facebook-(3).png

AXA Health Keeper 

 • appStore.png
 • googlePlay.png

AXA VO SVETE  

 • AXA.com
 • AXA.com